Brak komunikacji z modułem ABS. To można naprawić!

Brak komunikacji z modułem ABS nie jest usterka prostą w naprawie. Przyczyn dlaczego nie możemy się skomunikować ze sterownikiem ABS jest kilka.

Problem bardzo często jest po stronie uszkodzonego sterownika ABS. W tym przypadku inne moduły w samochodzie takie jak np. sterownik silnika będą jednocześnie zgłaszać błędy komunikacyjne z modułem ABS. Objawem kierującym nas na sterownik ABS może być też fakt, że komunikacja znika pod wpływem temperatury. Na przykład rano gdy odpalimy samochód wszystko działa poprawnie, a dopiero po przejechaniu dłuższego odcinka drogi łączność znika.

Pompy ABS

Większość pomp ABS da się sprawdzić i naprawić na tą usterkę, jednak nie wszystkie. W przypadku gdy nie ma możliwości naprawy bo konstrukcja sterownika na to nie pozwala lub usterka jej wewnętrzna pozostaje zakup innego sterownika. Należy jednak zawsze pamiętać, ze przy wymianie modułu ABS w większości przypadków należy go zakodować odpowiednio pod auto. Ważne jest też dopasowanie części pod względem numerów – zawsze muszą być takie same jak oryginalny sterownik ABS, który jest w naszym aucie.

Kolejną przyczyną braku łączności z pompą ABS jest uszkodzona instalacja elektryczna lub wtyczka do pompy ABS. Sprawdzenie instalacji elektrycznej to czasami nie lada wyczyn dla mechanika (znamy to z autopsji). Trzeba pamiętać o wielu aspektach, a przede wszystkim, że sprawdzenie „przejścia na kablach” to nie wszystko. Należy sprawdzić przewody pod oporem oraz sprawdzić czy nie ma przebicia do masy. Więcej na ten temat piszemy tutaj: Diagnostyka uszkodzonego układu ESP/ABS Jeżeli komunikacja zniknęła po wypięciu i wpięciu modułu ABS możliwe, że któryś z pinów się wykrzywił lub należy docisnąć wtyczkę, a problem zniknie.

Ostatnim powodem dla którego możemy nie mieć komunikacji ze sterownikiem ABS jest niesprawny tester diagnostyczny, dlatego zawsze warto sprawdzić łączność dwoma komputerami zanim zagłębimy się w gąszcz kabli lub wymienimy sterownik na drugi generują całkowicie niepotrzebne koszty.Zadzwoń i skontaktuj się z nami w sprawie naprawy

+48 796 160 103